Litwo, 8 medali!

Bardzo radosne wydarzenie dla karateków z UKS Pomerania Szczecin zamykające 2018 rok  miało miejsce 25 listopada. W tym właśnie dniu na Litwie reprezentacja klubu uczestniczyła w 1 Pucharze Świata Dzieci w Karate (1’st World Budo Karate Children’s Cup), zdobywając 8 medali!

Trzy złote zdobyli: Michał Wojnarowski (kata) Agata Snopek (kata) Maja Stępień(kumite)! Dwa srebrne zwyciężyli dla klubu: Igor Kalinowski (kumite) Agata Snopek (kumite)! Natomiast trzy brązowe należą do: Miłosza Marczaka (kata),Michała Wojnarowskiego (kumite) oraz Karoliny Krzemińskiej (kata)! Poza podium,lecz mieszcząc się w najlepszej ósemce znaleźli się:

4 miejsce:                                                                                                                 

  • Sikora Natalia – kata
  • Sikora Natalia – kumite
  • Drozd Marcin – kumite

5 miejsce:

  • TrubiłkoMaria – kata
  • Krzemińska Karolina – kumite

6 miejsce:

  • Stępień Maja– kata
  • Kalinowski Igor – kata

8 miejsce:

  • Woźniczka Tomasz – kata
  • Kawczyńska Hanna – kumite
  • Wojnarowski Michał, Snopek Agata – en-bu

Chociaż był to turniej dziecięcy, karatecy klubu zachowali się absolutnie dojrzale i zademonstrowali swoje najlepsze umiejętności na macie. Piętnasto – godzinna podróż, ponad 1000 przejechanych kilometrów, posiłki w Mc Donald,  gołoledź w Wilnie nie były w stanie przeszkodzić  18-osobowej drużynie ze Szczecina w osiągnięciu celu.

Karatecy z Litwy, Mołdowy, Ukrainy, Rosji, Czech, Izraelu, Rumunii i Polski rywalizowali w następujących konkurencjach kata (jap. sformalizowane ćwiczenia ruchowe, zawierające techniki walki), kata drużynowe, enbu (wyreżyserowana walka, wykonywana dwuosobowo) i kumite (jap. „spotkanie rąk” – sformalizowana forma sparingu z kontrolowanym kontaktem). Wygrana  na zawodach takiej rangi jest niewątpliwym sukcesem klubu, lecz wynik ten nie „spadł z nieba”.

Bardzo czeszę się z sukcesu naszego klubu. – mówi Paweł Karpow prezes UKS Pomerania Szczecin. Jest to efekt systematycznego, kilkuletniego treningu, samodyscypliny i zaangażowania  w codzienne, często rutynowe i żmudne ćwiczenia. To one stanowią sedno karate. W takich warunkach kształtują się wolicjonalne cechy charakteru młodego człowieka. Czasami nawet zastanawiam się nad tym, czy nie  wymagam od karateków za dużo, jak od dorosłych.   Przecież dziecko,  ma prawo do zmęczenia, czasami zwątpienia w to co robi. W takich sytuacjach bardzo  pomagają mi rodzice, okazując wsparcie swoim młodym karatekom. To jest absolutnie niezbędny  składnik sukcesu na macie i na zawodach.

 Na puchar mogli pojechać tylko nieliczni zawodnicy, którzy na ten moment osiągnęli najlepszą formę.  Natomiast sukces nie byłby możliwy bez wsparcia wszystkich ćwiczących, bez grupy, w której można rozwinąć swoje predyspozycje i umiejętności .

Chcę wyróżnić prace całego sztabu trenerskiego klubu. Są to przede wszystkim młodzi instruktorzy, wychowankowie naszego klubu Błażej Opolski i  Arsenij Karpow oraz przedstawiciel starszego pokolenia trenerów  – Robert Stępień . Szczególnie chcę zaznaczyć pracę instruktorów Viktora Bezsmertnego i Volodymira Bezsmertnego, reprezentantów Ukrainy, medalistów mistrzostw Europy i Świata, którzy od dwóch lat hojnie dzielą się swoim bogatym sportowym doświadczeniem z uczniami naszego klubu.

 Pod koniec chcę powiedzieć, że filozofia naszego klubu polega bardziej na wypracowaniu nawyku do regularnego treningu , niż na przygotowaniu do wygrywania zawodów. Aspekt sportowy jest bez dwóch zdań istotny w procesie szkoleniowym, ale zdecydowanie nie najważniejszy. Dzisiaj bardzo cieszę się z sukcesu, razem ze swoimi uczniami ale już myślę o kolejnych wyzwaniach treningowych nie skupiając się tylko na sukcesach.

UKS Pomerania Szczecin od 2010 roku prowadzi treningi karate tradycyjnego w Szczecinie. Jest wspierany przez Urząd Miasta Szczecin.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii zawody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.